top of page

Znanstveno-stručni multidisciplinarni skup DRVENA ARHITEKTURA – SUVREMENE MOGUĆNOSTI I PERSPEKTIVE DOKUMENTIRANJA, OBNOVE, KORIŠTENJA I POPULARIZACIJE. Krapje, 18.-19. listopada 2024.


U Krapju je 18. i 19. listopada 2024. godine uspješno održan Znanstveno-stručni multidisciplinarni skup DRVENA ARHITEKTURA – SUVREMENE MOGUĆNOSTI I PERSPEKTIVE DOKUMENTIRANJA, OBNOVE, KORIŠTENJA I POPULARIZACIJE, koji su zajednički organizirali Hrvatska sekcija ECOVAST-a, Društvo „Terra banalis“ i Park prirode Lonjsko polje.

Skup je okupio više od četrdeset sudionika među kojima su bili stručnjaci iz različitih ustanova i udruga, predstavnici lokalnih samouprava, LAG-ova i Sisačko-moslavačke županije. Izloženo je ukupno 15 izlaganja kojima su predstavljeni različiti aspekti očuvanja drvene arhitekture – konzervatorski rad, istraživanja koja se provode unutar ustanova i udruga, projekti obnove i revitalizacije drvene arhitekture. Izlaganja su bila inspirativna i doprinijela su razmjeni ideja i dobrih praksi, međusobnom povezivanju stručnjaka, udruga i ustanova.

Jedan blok izlaganja bio je posvećen izlaganjima u okviru projekta „Endangered Wooden Architecture of Banovina/Banija, Pokuplje and Posavina Regions (Croatia, EU) / Ugrožena drvena arhitektura Banovine/Banije, Pokuplja i Posavine (Hrvatska, EU)“ kojeg provodi Društvo Terra banalis.

Sudionici skupa su se pod vodstvom Dražena Ivaštinovića upoznali s načinom rada JU Park prirode Lonjsko polje, a uživat su mogli u šetnji Krapjem – selom graditeljske baštine i stazom graničara.

Nadamo se da će ovaj skup ohrabriti kreiranje kulturnih politika (strategija i planova) na višim razinama, u institucijama i ustanovama, koje će osigurati uvjete za daljnji kontinuirani, organizirani i učinkovit stručni rad na očuvanju drvene arhitekture kao važnog nositelja prostornog i kulturnog identiteta hrvatskih regija.

Za vrijeme trajanja skupa mogla se pogledati izložba kojom je obilježeno 40 godina djelovanja Europskog vijeća za sela i male gradove (1984.-2024.) i 30 godina djelovanja Hrvatske sekcije Europskog vijeća za sela i male gradove (1993.-2023.).

Stručna ekskurzija, koja je bila sastavni dio skupa, uključivala je obilazak Krapja i upoznavanje s radom JU Park prirode Lonjsko polje, obilazak Ustave Trebež, retencijskog područja iza sela Mužilovčica, Posjetiteljskog centra Čigoč i Posjetiteljskog centra Crna roda. Ručak je održan u restoranu Tradicije Čigoč gdje su se sudionici ekskurzije mogli upoznati s uspješnim primjerom obnove drvene građevine obitelji Barić. Stručna ekskurzija održana je pod stručnim vodstvom djelatnika Parka prirode Lonjsko polje – Maje Sabljak, Davora Anzila i Nikoline Srnčević.

Zahvaljujemo svima na sudjelovanju!

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page