Endangered Wooden Architecture of Banovina/Banija, Pokuplje and Posavina Regions (Croatia, EU)
Ugrožena drvena arhitektura Banovine/Banije, Pokuplja i Posavine (Hrvatska, EU)
Voditeljica: dr. sc. Sanja Lončar, izv. prof.
Projektni tim
-
izv. prof. dr. sc. Sanja Lončar (Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju),
-
izv. prof. dr. sc. Goran Andlar (Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet, Odsjek za hortikulturnu i krajobraznu arhitekturu),
-
izv. prof. dr. sc. Hrvoje Tomić (Sveučilište u Zagrebu, Geodetski fakultet, Zavod za primijenjenu geodeziju),
-
dr. sc. Filip Šrajer (Ekomena d.o.o. / 4 GRADA DRAGODID),
Asistenti:
-
Grga Frangeš (Mjesto pod suncem, d.o.o.),
-
dr. sc. Tanja Kremenić (Sveučilište INSUBRIA, Italija),
-
mag. art. Davor Konjikušić (Sveučilište u Zagrebu, Akademija dramske umjetnosti)
Suradnici
-
Ana Rizmaul, prof. (Srednja škola Glina),
-
Tatjana Šimundić, prof. (Srednja škola Glina),
-
Vladimir Todorović, prof. (Strukovna škola Sisak),
-
Maja Ergović, kustosica dokumentaristica (Muzej Turopolja, Velika Gorica),
-
dr. sc. Petra Kelemen, izv. prof. (Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju),
-
prof. dr. sc. Jasna Galjer (Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet, Odsjek za povijest umjetnosti),
-
prof. dr. sc. Zlatko Jurić (Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet, Odsjek za povijest umjetnosti),
-
Državni arhiv u Sisku,
-
Gradski muzej Sisak,
-
Park prirode Lonjsko polje
Financiranje
-
Sveučilište Oxford Brookes (Oxford, Engleska, Ujedinjeno Kraljevstvo) i Zaklada Arcadia (London, Engleska, Ujedninjeno Kraljevstvo) kroz program Endangerd Wooden Architecture Programme (EWAP)
-
Više:
Trajanje projekta
-
1. 12. 2022. - 1. 12. 2024.
Novosti na projektu
O projektu
Projekt se provodi na području Banovine/Banije, Pokuplja i Posavine gdje se nalazi najveća koncentracija povijesne drvene arhitekture u Hrvatskoj. Baština vezana uz drvo zajedno s visokovrijednim i zaštićenim prirodnim područjima (poput područja Natura 2000, Parka prirode Lonjsko polje, Zrinske gore, Petrove gore) predstavlja jedinstvene krajolike nacionalne i regionalne vrijednosti. Visoka ugroženost ove baštine posljedica je depopulacije, dugotrajnog zanemarivanja i potresa koji je pogodio regiju u prosincu 2020.
Cilj je projekta razviti multidisciplinarnu metodologiju za dokumentiranje povijesnih sredina i struktura, izraditi dokumentaciju o drvenoj arhitekturi i povezanim tradicijama te podići svijest o vrijednosti i važnosti očuvanja ove specifične baštine.
Dokumentacija koja će biti stvorena tijekom trajanja projekta uključivat će:
• GIS bazu s prostornom distribucijom drvene arhitekture i karakteristikama za više od stotinu naselja
• 3D modele i arhitektonsku dokumentaciju za odabrana naselja, okućnice i pojedinačne građevine
• Zapise, fotografije i video materijale koji govore o povijesti naselja, načinu života i korištenja građevina i prostora, te bilježe obiteljske i osobne priče posebno one vezane za vlasnike, graditelje i obrtnike
• Zapise vještina, znanja i umijeća vezanih za obradu drveta i gradnju građevina od drveta
• Kataloge arhitektonske tipologije, detalja i ukrasa, alata za obradu drva i rječnik s povezanim lokalnim pojmovima
Projektne aktivnosti provodi multidisciplinarni tim stručnjaka (arhitekt, povjesničar umjetnosti, etnolog i kulturni antropolog, geodet, krajobrazni arhitekt) u suradnji sa suradnicima, studentima i lokalnom zajednicom, uključujući vlasnike građevina, majstore i obrtnike, mjesne odbore, udruge, srednje škole, javne ustanove, muzeje i arhive.
Projekt primjenjuje međunarodno priznate stručne preporuke i standarde, suvremene tehnologije i pokazuje poštovanje prema stanovnicima, vlasnicima i nositeljima znanja. Na taj se način stvara stručna osnova za daljnje aktivnosti zaštite i očuvanja te se stvaraju preduvjeti za prijenos znanja na nove naraštaje.
Dokumentacija nastala na projektu bit će trajno pohranjena na Sveučilištu u Zagrebu, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, u Arhivu Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju (Zagreb, Ivana Lučića 3). Dokumentacija će biti javno dostupna putem online platforme Sveučilišta Oxford Brookes i moći će je koristiti istraživači, stručnjaci, vlasnici građevina, ustanove, lokalne samouprave i dr.