SANITARNI KORDON
I KONTUMAC U KOSTAJNICI
Prostor hrvatskih zemalja oduvijek je bio sjecište kultura i politika, mjesto kontakata različitih običaja i tradicija. Što nas povijest može naučiti o iskustvu ovih prostora s protuepidemijskim mjerama? Kako je protuepidemijska zaštita bila organizirana? Koliko su mjere bile striktne? Kojim smo se metodama segregacije i raskuživanja služili? Kakav je bio utjecaj mjera na društvo? Kako su se one odrazile na zakonodavstvo? Kako se postizao balans između imperativa javnoga zdravlja i ekonomskih aktivnosti? Kako se primjenjivalo medicinsko znanje i jesu li se upravo ovdje stvarale nove spoznaje?
Izložba Sanitarni kordon i kontumac u Kostajnici govori o rješenima koja su ispitivana i primjenjivana tijekom 18. i 19. stoljeća, u jeku kontinuiranih epidemija kuge, na granici između Habsburške Monarhije i Osmanskoga Carstva. Izložba je prvi put postavljena u Hrvatskoj Kostajnici u siječnju 2017., a sad je pripremljena u digitalnom obliku za Virtualni Kliofest 2020. Autorica izložbe je dr. sc. Ivana Horbec, viša znanstvena suradnica Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu.
* Istraživanje se provodi na Hrvatskom institutu za povijest kao dio programa "Povijest javnozdravstvenih mjera u Hrvatskoj" i projekta HRZZ-2018-01-2539.
Autorica izložbe:
Ivana Horbec
Organizacija:
Društvo "Terra banalis"
Hrvatski institut za povijest
TZ Hrvatska Kostajnica (siječanj 2017.)
Kliofest (svibanj 2020.)
Ilustracije:
Hrvatski državni arhiv, Zagreb
Austrijski državni arhiv, Beč
Copyright:
Ivana Horbec, 2017./2020.
IZLOŽBU POGLEDAJTE U GALERIJI (za bolju kvalitetu slike molimo koristiti strelice za navigaciju s obje strane plakata):